Maailma populaarseimad spordialad

0

Lapsed kasvavad mängides ning ka lihtsast palli togimisest mänguväljakul kasvavad välja harjumused spordiga seotud kasvatuseks. Sport ise on peaaegu sama vana kui inimkond ning uuringud tõestavad, et spordialadel võistlemine on aktiivselt toiminud viimased 3000 aastat. Paljud spordialad on arenenud mõnest muust tegevusest ning juba Vana-Kreeka ajastul peeti sporti jumalate meelelahutuseks. Vanas-Roomas korraldati spordivõistlusi suurtel areenidel vaatajate mõnuks. Gladiaatorite võitlus ning hobuste võiduajamine olid üheks populaarsemaks võimaluseks võistluste korraldamiseks. Tänapäeval korraldatakse spordiüritusi nii meelelahutuse kui ärilistel põhjustel. 

 

Spordiala populaarsust hinnatakse fännide, vaatajate hulga, kajastatuse ning nõudluse põhja. Edetabelite loomisel kasutatakse statistikat möödunud sündmustel osalenud pealtvaatajate suhtes, et hinnata populaarsust ning nõudlust. Üle kogu maailma on tuhandeid erinevaid spordialasid, kus mängitakse tiim-tiimi vastu või üksikvõistlejate põhiselt. Näiteks luuakse jalgpallis klubisid, kuhu palgatakse mängijaid kokku üle kogu maailma (ehk üksikmängijatena tegelenud sportlastest moodustatakse võistkond). Parimate saavutustega mängijad saavad lepingud kas üheks või mitmeks aastaks. Kombineeritud mängijatega tiimid aga võistlevad suur sündmustel esindamaks oma klubi ning riiki. 

 

Maailma populaarsema spordialana tuntud jalgpall omab 2022.aastal ametlikult üle 4 miljardi fänni. Tegemist on spordialaga, mille päritoluks peetakse Inglismaad. 19.sajandil hoogu kogunud mäng laienes üle kogu maailma ning 20nda sajandi alguseks peeti meistrivõistlusi professionaalsel tasemel. Ettevõtted ning veebikasiinod korraldavad eriti mitmekesiseid temaatilisi pakkumisi ning kampaaniaid juba tänu jalgpallile pühendunud fännide auks. Esineb ka erandeid, näiteks Boost Casino, kelle valikutes ei leidu kahjuks ühtegi jalgpalliga seotud mängu. Kuid kas muud ettevõtted toovad oma sisekultuuri spordiga seotud sündmusi? Kindlasti, sest sport on iga riigi kultuuriosa ning ettevõttes töötavate inimeste motivaator tegelemaks füüsilise spordialaga (tervise edendamine). 

 

Teisel kohal on juba aastaid püsinud kriket, mis on eriti populaarne Inglismaal ning Ühendatud Rahvaste Liidus (Commonwealth). Kriketit mängitakse muruplatsil ning kummaski võistkonnas on 11 mängijat. Viimaste andmete kohaselt on spordiorganisatsioonide küsitluste põhjal tehtud kindlaks, et üle kogu maailma naudib kriketi võistluste vaatamist pea kolm miljardit inimest. Inglismaal on kriket kui kultusmäng, ehk nn. aususe etalon, kus võistkondade vahel kehtivad lisaks mängureeglitele ka personaalsed reeglid. 

 

Kolmandaks populaarseks spordialaks on jäähoki, mida jälgib regulaarselt 2 miljardit fänni. Põhjamaades on hoki eriti populaarne Soomes, kus harrastatakse sporti nii sisehallides kui ka väliväljakutel. Üheks spordi suurvedajaks on aga Kanada, kus sport on kultuuri põhiosaks. Jäähoki populaarsus kaalub kindlalt üle saalihoki, kus mängitakse tavaväljakul ilma jää ja uiskudeta. Jäähokit peetakse üheks agressiivsemaks spordiks tänapäeval, kuid kaitsevarustuse uuendamistega ning reeglite korrastamise järel on vähenenud ka vigastuste tekkimise tõenäosus ning ohutust peetakse nüüdseks prioriteediks. 

 

Tennis (murutõnis) on spordiala, kus võisteldakse nii üksi kui ka paaris. Kuna tegemist on ühe vanima pallimänguga ajaloos, on selle kultuuriline väärtus hinnatud ning austatud. Varasemalt peeti tennist kui kõrgema rahvaklassi spordialaks ning tenniseväljakute ehitamine losside ning mõisate kõrvale oli sama eksklusiivne kui basseini omamine. Tuntumaiks turniiriks maailmas on Wimbelton, kus osalevad parimatest parimad ning kuhu tuleb alati kohale ka Inglise kuninganna. Viimaste andmete kohaselt on tennisel üle miljardi fänni kogu maailmas. 

 

Viies ja viimane selles nimekirjas on korvpall, mida mängitakse võistkondade vahel nii sisehallides kui ka välisväljakutel. Populaarne pallimäng on enim populaarne Põhja-Ameerikas, Lõuna-Euroopas ning Austraalias. Ameerika Ühendriikide tuntuim liiga on NBA (National Basketball Assosiation), mille klubid asuvad peamiselt USA-s ja Kanadas. Tegemist on kõige prestiižema ühinguga, mille klubides loodavad mängida kõik lootusrikkad mängijad. Korvpalli jälgib aktiivselt üle 900 miljoni fänni kogu maailmas. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *